Nowy ład 2022

W styczniu 2022 roku w Polsce zostanie wprowadzony tzw. “Nowy Ład”. Jest to pakiet zmian wprowadzonych przez rząd, które mają na celu pobudzenie gospodarki, poprawę sytuacji finansowej Polaków oraz walkę z szarą strefą i nielegalną pracą.

Jedną z najważniejszych zmian wprowadzonych w ramach Nowego Ładu jest obniżenie wieku emerytalnego dla kobiet z 60 do 58 lat. Dodatkowo, osoby, które osiągną minimalny wiek emerytalny, czyli 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn, a nie będą miały wymaganego stażu pracy, będą mogły przystąpić do tzw. programu “Emerytura+”, który ma na celu wyrównanie niskiego poziomu emerytur.

Kolejną ważną zmianą jest zwiększenie kwoty wolnej od podatku do 30 tys. zł rocznie oraz obniżenie podatku dochodowego dla osób zarabiających poniżej 30 tys. zł rocznie.

W ramach walki z nielegalną pracą, wprowadzono obowiązek stosowania kas fiskalnych przez wszystkich przedsiębiorców, którzy osiągają przychód powyżej 17 tys. zł rocznie.

Nowy Ład wprowadzi również zmiany w zakresie prawa pracy, takie jak między innymi podniesienie minimalnej stawki godzinowej do 20 zł brutto oraz wprowadzenie obowiązkowych umów o pracę dla pracowników wykonujących pracę na część etatu.

Wprowadzenie Nowego Ładu to jedna z największych zmian w polskiej polityce gospodarczej w ostatnich latach. Celem tych zmian jest poprawa sytuacji finansowej Polaków oraz pobudzenie gospodarki.

Jeśli chcesz wiedzieć więcej o zmianach w księgowości i kadrach , zapoznaj się z grafiką oraz zadzwoń do Manufaktury Biznesu

 

Podobne wpisy

Dodaj komentarz