Nowy Ład zmiany od 1 stycznia 2022

Od 1 stycznia 2022 roku w ramach wprowadzonego “Nowego Ładu” w Polsce nastąpią ważne zmiany w zakresie podatków. Jedną z nich jest podwyższenie kwoty wolnej od podatku dochodowego z 8 000 zł do 30 000 zł rocznie. Oznacza to, że osoby zarabiające do 30 000 zł rocznie nie będą musiały płacić podatku dochodowego.

Kolejną ważną zmianą jest wprowadzenie wyższego drugiego progu podatkowego. Dotychczasowy drugi próg, czyli kwota 85 528 zł, zostanie podniesiony do 120 000 zł rocznie. Oznacza to, że osoby zarabiające powyżej tej kwoty będą opłacać wyższy podatek dochodowy.

Warto zaznaczyć, że podwyższenie drugiego progu podatkowego i jednoczesne podniesienie kwoty wolnej od podatku mają na celu poprawę sytuacji finansowej osób zarabiających niewiele ponad minimalną krajową oraz ograniczenie tzw. pułapki podatkowej. To z kolei może wpłynąć pozytywnie na rozwój gospodarczy kraju oraz zmniejszenie szarej strefy i nielegalnej pracy.

W Najlepszym Biurze Rachunkowym Manufaktura Biznesu w Kępnie przygotowaliśmy specjalną grafikę na tą okoliczność, którą możesz pobrać.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz